Galeria
<- Wróć do ciekawych akcji

Wypadek w Warninie
 
Dnia 2 stycznia 2017 r. ok. godz. 16.15 w miejscowości Warnino na skrzyżowaniu dróg 169 i 1185Z w powiecie białogardzkim doszło do  wypadku ciągnika siodłowego Renault.
Prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu samochód ciężarowy przewożący puste butelki najechał na przydrożny krzyż dziurawiąc zbiornik paliwowy. Z pojazdu wydostał się olej napędowy do pobliskiego zagłębienia drogi powiatowej. Kierowca ciągnika nie odniósł obrażeń. Działania zastępów straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu, podaniu prądu piany ciężkiej na rozlewisko i zablokowaniu jednego pasa ruchu. Do działań zadysponowano dowódcę JRG w Białogardzie, który po przejęciu dowodzenia podjął decyzję o konieczności skierowania w rejon działań samochodu ratownictwa chemiczno-ekologicznego Pomerania z Koszalina. Za zgodą WSKR, SGRChem-E przybył na miejsce zdarzenia. Przystąpiono do wypompowywania mieszaniny substancji ropopochodnej z wodą do beczek dostarczonych przez pracowników Zarządzania Kryzysowego z Tychowa. Po zebraniu substancji, drogę uprzątnięto z pozostałości substancji ropopochodnej przy użyciu sorbentu. Strażacy usunęli zanieczyszczoną ziemię z pobocza i ułożyli ją na wyznaczonym odcinku drogi, a pozostałości płynne zgromadzono w specjalnej wannie wyścielonej folią. Miejsce oznakowano taśmą ostrzegawczą. Po przybyciu na miejsce zdarzenia służb drogowych teren działań przekazano protokólarnie zarządcy.
 
W działaniach brały udział: 5 zastępów z JRG - 2 z Białogardu i 3 z Koszalina; 2 zastępy z OSP w Tychowie;  Policja; pracownicy gminy Tychowo; pracownicy Rejonu Dróg Wojewódzkich i Zarządu Dróg Powiatowych. O zdarzeniu poinformowano WIOŚ w Koszalinie, straty oszacowano na 70 tys. zł.
 
Materiał: Jacek Twardoń
Zdjęcia: KP PSP w Białogardzie
, ,